Winners‎ > ‎

2017 Winners Festival

First Place Winners
Conan Chang - violin
Ansel Chang - cello 
Zachary Guo - piano 
Nichole Izaguirre - piano 
Konrad Koenigsmann - piano 
Joanna Lin - piano 
Chelsea Lu - violin 
Cailyn Min - violin 
Jana Petrovic - piano 
Jeffrey Sussman - piano 
Jeffrey Tan - piano 
Annie Tan - piano 
Annaliese Wee - piano 
Rick Yang - piano 
Michael Ryan Yang - piano 
Grace Gu - piano 

Teachers
Karlo Begiev, Tema Blackstone, Arthur Cook, Elizabeth Faidley, Elizabeta Gupta, Chung- Hsi Hsieh, Jisun Kang, Yuri Kim, Michiyo Morikawa, Irina Morozova, Mark Pakman, Jasna Popovic, Lora Tchekoratova, Hong Wang, Eva Zinger.

Second Place Winners
Emre Alptuna - piano
Shira Braude - violin
Elizabeth Burgstahler - piano
Rosa Burke - piano
Claire Chang - violin
Chloe Chen - piano
Sophia Coffey - piano
Ji Soo Chloe - flue duo
Judith Margot Dubrovsky - cello duo
Julia Dubrovsky - cello duo
Vladimir Filippov - piano
Jessica Lee - flute duo
Bridget Foley - piano
Noemi Gilbert - violin
Sonia Girshin - piano
Zachary Guo - cello
Vivian Guo - violin
Teo Harper - piano
Hiroshi Hebner - piano
Zen Hung - piano
Jacob Katz - piano
Emily Keane - piano
Nicole Kennedy - piano
Nichole Kennedy - piano duo
Katherine Kennedy piano duo
Christian Kim - piano
Kelly Kim - viola
Simon Kirjner - violin
Henrich Kundel - piano
Alicia Li - violin
Adrian Li - violin
Linda - Valis Major - piano
Deana Marchuk - piano
Rose Mekinulov- piano
Cole Murphy - piano
Vassil Panev - piano
Natalie Panitkin - piano
Alexander Raftopoulos - piano
Mia Robarts - violin
Justin Scymanski - violin
Max Slonim - piano
Hannah Smith - viola
Audrey Vanderslice - piano
Mingxuan Wang - piano
Andrew Wong - violin
Charlie Wong - violin
Richard Yan - piano
Eric Zhao - piano
Leyuan Zhou - piano

Teachers

Sophie Arbuckle, Karlo Begiev, Michael Berkovsky, Eugenia Betman, Rosanna Lee Buchs, Alex Croxton, Nathan Currier, Elizabeth Faidley, Karen Ritscher, Lucie Gelinas, Madeleine Jansen, Jisun Kang, Faina Khodos, Sherry Kim, Yuri Kim, Amy Kim, Tereza Lee Kirkhum, Ilinka Manova, Irina Milkov, Jung S Nam, Emilia Oskotsky, Kevork Parsamian, Eugenia Pilyavina, Yuko Sato Weinhold, Elizabeth Skavish, Lora Tchekoratova, Marianna Udler, Hong Wang, Yang Xu, Ronn Yedidia.


Third Place Winners

Maya Agge - violin
Deven Agge - violin
Ryan Ayers - piano
Diana Ayers - piano
Phillip Bang - piano
Kavi Bharara - piano
Shira Braude - string ensemble
Lea Esipov - piano
Abigail Fong - string ensemble
Gabrielle Grubman - piano
Andrew Han - violin
Daniel Kaspin - piano
Chloe Kim - piano
Saba Kozlov - piano
Ludwig Kundel - piano
Jake Kwon - piano
Nicole Li - string ensemble 
Sara Nurgozhayeva - piano
Elli Ray - piano
Sandhya Ray - piano
Mateo Regatao - Porter - piano
Frances Steen - piano
Vivienne Steves - string ensemble
Joylyn Wei - violin
Russel Wong - violin
Andrew Yim - piano
Samantha Yim - piano
Naomi Young - piano
Ashley Yu - violin

Teachers

Morganne Aaberg, Eunjung Ahn, Sophie Arbuckle, Eugenia Betman, Laura Broverman, Rosanna Lee Buchs, Gudrun Buhler, Elizabeth Faidley, Chin Kim, Sherry Kim, Elizaveta Kopelman, Annelies Mast, Irina Milkov, Eugenia Pilyavina, Lora Tchekoratova, Yuko Sato Weinhold, Lily White.