Archive‎ > ‎

2018 Festival Winners

First Place Winners:

Mia Bramel, Sophia Freed, Marcus Stevenson, Matthew Kendall - quartet

Alexander Diefenbach - cello

Laetitia Exertier - piano

Keitaku Iwata - violin

Tiana Kaga - piano

Avital Kaushansky - piano

Danyoung Kim - viola

Sarah Kim - violin

Jared Lee - piano

Linda- Valis Major - piano

Deana Marchuk - piano

Nikita Pass - piano

Tyler Schwartz - piano

Benjamin Suler - piano
Annie Tan - piano

Audrey Vanderslice - piano

Mingxuan Wang - piano

Alma Wosner, Gretchen Kamm, Erenei Ligh - trio ensemble

Arina Zvereva - piano


Teachers:

Rimma Agami, Karlo Begiev, Eileen Buck, Alex Croxton, Irina Edelman, Faina Khodos, Rachel Kim, Katia Kravits, Irina Milko, Lisa Nakamura, Eugenia Pilyavina, Katarzyna Powichrowska, Karen Ritscher, Ann Setzer, Elizabeth Skavish, Lora Tchekoratova.


Second Place Winners:

Olivia Meishu Han - piano

Emre Alptuna - piano

Shira Braude - violin

Rubie Chan - piano

Stella Chernyy - piano

Alyssa de Marval - piano

Franziska Diefenbach - piano

Vladimir Filippov - piano

Teo Harper - piano

Nicole Izaguirre - piano

Callie Jacobson - piano

Isabella Jung - violin

Daisuke Kaga - piano

Christian Kim - piano

Kelly Kim - viola

Yana Kim - piano

Sherry Li - piano

Anne McGraw - piano

Oonagh Mockler - piano

Sophia Motai - violin

Yui Nakayama - piano

Sidney Nam - violin

Jamie Olson - piano

Michael Poulos - piano

Alexander Raftopoulos - piano

Justin Scymanski - violin

Grace Shim - violin

Audrey Simon - piano

Angelina Sutskever - piano

Jeffrey Tan - piano

Jaden Torres - piano

Capri Truesdale - piano

Victoria Vanderslice - piano

Joning Wang - piano

Serina Wang - piano

Erin Wong - cello

Alex Yedidia - piano

Eric Zhao - piano

Leyuan Zhou - piano


Teachers: Sophia Arbuckle, Aminda Asher, Karlo Begiev, Eugenia Betman, Brett Deubner, Elizabeth Faidley, Gabrielle Chou, Chloe Kiffer, Elizaveta Gupta, Bela Horvath, Chung Hsi Hsieh, Li- Chen Hwang, Rachel Kim, Tereza Lee Kirkhum, Irina Milko, Lisa Nakamura, Emilia Oskotsky, Mark Pakman, Eugenia Pilyavina, Jasna Popovic, Grace Shimm, Anna Stoytcheva, Lora Tchekoratova, Sevgi Tekin, Yuko Sato Weinhold, Ronn Yedidia.


Third Place Winners:

Nya Angel - violin

Victoria Arsenicos  - violin

Shira Braude, Aliyah Mapaisarnsin, Vincent Wei, Vivienne Stevens, Soo Jung Kim, Xin Yue Li, Alexander Diefenbach - string ensemble

Elizabeth Burgstahler - piano

Robyn Chan - piano

Alexander Chan - piano

Christopher Chan - violin

Robyn Chan - piano

Jina Choi - cello

Louis Delaroche - piano

Grace Fadel - piano

Sophia Fadel - piano

Amelie Galvez - piano

Seth Julie - piano

Chloe Kim - piano

Simon Kirjner - violin

Maximillian Kolev - piano

Wyatt Krueger - piano

Michelle Lee - piano

Checed Ligh - piano

Olivia Liu - piano

Rohan Luthra - viola

Annabelle Nam - piano

Izzah Nazir - piano

Kristen Ngai - violin

Renee Ngai - violin

Peper Adelaide Ogden - piano

Mateo Porter - piano

Maggie Schneider - piano

Courtney Simon - piano

Philip Thompson - piano

Sophia Trapani - piano

Sophie Zhou - violin


Teachers: Sophia Arbuckle, Karlo Begiev, Eileen Buck, Marcia Eckert, Elizabeth Faidley, Donna Weng Friedman, Chung - Hsi Hsieh, Nataliya Khrapina, Kathryn Kienke, Yuri Kim, Hyewon Kim, Tereza Lee, Elizabeth Maccorquodale, Laura Mount, Emilia Oskotsky, Yelena Polyachenko, Jasna Popovic, Vered Reznik, Magali Souriau, Mariann Udler, Lily White, Yuko Sato Weinhold, Yiheng Yang, Ronn Yedidia.