2017 Festival Winners

First Place Winners

Conan Chang - violin

Ansel Chang - cello

Zachary Guo - piano

Nichole Izaguirre - piano

Konrad Koenigsmann - piano

Joanna Lin - piano

Chelsea Lu - violin

Cailyn Min - violin

Jana Petrovic - piano

Jeffrey Sussman - piano

Jeffrey Tan - piano

Annie Tan - piano

Annaliese Wee - piano

Rick Yang - piano

Michael Ryan Yang - piano

Grace Gu - piano

Teachers

Karlo Begiev, Tema Blackstone, Arthur Cook, Elizabeth Faidley, Elizabeta Gupta, Chung- Hsi Hsieh, Jisun Kang, Yuri Kim, Michiyo Morikawa, Irina Morozova, Mark Pakman, Jasna Popovic, Lora Tchekoratova, Hong Wang, Eva Zinger.

Second Place Winners

Emre Alptuna - piano

Shira Braude - violin

Elizabeth Burgstahler - piano

Rosa Burke - piano

Claire Chang - violin

Chloe Chen - piano

Sophia Coffey - piano

Ji Soo Chloe - flue duo

Judith Margot Dubrovsky - cello duo

Julia Dubrovsky - cello duo

Vladimir Filippov - piano

Jessica Lee - flute duo

Bridget Foley - piano

Noemi Gilbert - violin

Sonia Girshin - piano

Zachary Guo - cello

Vivian Guo - violin

Teo Harper - piano

Hiroshi Hebner - piano

Zen Hung - piano

Jacob Katz - piano

Emily Keane - piano

Nicole Kennedy - piano

Nichole Kennedy - piano duo

Katherine Kennedy piano duo

Christian Kim - piano

Kelly Kim - viola

Simon Kirjner - violin

Henrich Kundel - piano

Alicia Li - violin

Adrian Li - violin

Linda - Valis Major - piano

Deana Marchuk - piano

Rose Mekinulov- piano

Cole Murphy - piano

Vassil Panev - piano

Natalie Panitkin - piano

Alexander Raftopoulos - piano

Mia Robarts - violin

Justin Scymanski - violin

Max Slonim - piano

Hannah Smith - viola

Audrey Vanderslice - piano

Mingxuan Wang - piano

Andrew Wong - violin

Charlie Wong - violin

Richard Yan - piano

Eric Zhao - piano

Leyuan Zhou - piano

Teachers

Sophie Arbuckle, Karlo Begiev, Michael Berkovsky, Eugenia Betman, Rosanna Lee Buchs, Alex Croxton, Nathan Currier, Elizabeth Faidley, Karen Ritscher, Lucie Gelinas, Madeleine Jansen, Jisun Kang, Faina Khodos, Sherry Kim, Yuri Kim, Amy Kim, Tereza Lee Kirkhum, Ilinka Manova, Irina Milkov, Jung S Nam, Emilia Oskotsky, Kevork Parsamian, Eugenia Pilyavina, Yuko Sato Weinhold, Elizabeth Skavish, Lora Tchekoratova, Marianna Udler, Hong Wang, Yang Xu, Ronn Yedidia.

Third Place Winners

Maya Agge - violin

Deven Agge - violin

Ryan Ayers - piano

Diana Ayers - piano

Phillip Bang - piano

Kavi Bharara - piano

Shira Braude - string ensemble

Lea Esipov - piano

Abigail Fong - string ensemble

Gabrielle Grubman - piano

Andrew Han - violin

Daniel Kaspin - piano

Chloe Kim - piano

Saba Kozlov - piano

Ludwig Kundel - piano

Jake Kwon - piano

Nicole Li - string ensemble

Sara Nurgozhayeva - piano

Elli Ray - piano

Sandhya Ray - piano

Mateo Regatao - Porter - piano

Frances Steen - piano

Vivienne Steves - string ensemble

Joylyn Wei - violin

Russel Wong - violin

Andrew Yim - piano

Samantha Yim - piano

Naomi Young - piano

Ashley Yu - violin

Teachers

Morganne Aaberg, Eunjung Ahn, Sophie Arbuckle, Eugenia Betman, Laura Broverman, Rosanna Lee Buchs, Gudrun Buhler, Elizabeth Faidley, Chin Kim, Sherry Kim, Elizaveta Kopelman, Annelies Mast, Irina Milkov, Eugenia Pilyavina, Lora Tchekoratova, Yuko Sato Weinhold, Lily White.