2021 Festival Winners

First Place Winners:

Adelaide Ang - piano

Jessica Bickerton - piano

Cheng-Fu Oliver Chi - violin

Sophia Coffey- piano

Eva Crichton - violin

Helen Feng - piano

Roma Graves - cello

Leo Graves - violin

David Interbrick - piano

Nicholas Kim - cello

Ziqi (Catherine) Ma - viola

Nikita Pass - piano

Oliver Shen - piano

Sasha and Leo Tall - piano duo

Brendan Tan - piano

Jilun Wang - cello

Kai Waynen - violin

Richard Wojtach - violin

Charles Wong - violin

Shengyan Wu - piano

Andrew Zheng - piano

Joanne Zhou - piano

Teachers: Rimma Agami, Toby Appel, Anait Artunian, Karlo Begiev, Irina Edelman, Sunyoung Graves, Naho Imai, Natalia Kharpina, Sherry Kim, Yuri Kim, Deborah Park, Ann Setzer, Sheryl Staples.

Second Place Winners:

Austin Ang - piano

Ava Arfazadeh - piano

Eleanor Belinfanti - piano

Allen Bendit - piano

Blair Bi - piano

Richard Chin - piano

Bryan Chung - cello

Estelle D'Alessio - piano

Julia Domanski - piano

Tristan Gloege - piano

Lisa Guguberidze - piano

August Han - piano

William Hannibal - piano

Jocelyn Hung - cello

Evelyn Hwang - piano

Damon Hwang - piano

Daniel Kaspin - piano

Chloe Kim - piano

Simon Kirjner - violin

Mito Kure - piano

Michelle Lee - piano

Mason Liang - piano

Ryan Lo - piano

Dylan Louis - piano

Joyce Lu - cello

Max Mihov - piano

Jamie Park - viola

Sophie Rahmanian - piano

Isabella Rnadall - violin

Joshua Shofaro - piano

Courtney Simon - piano

Blaike Stephen - piano

Ben Suler - piano

Adela Tabora - piano

Jeffrey Tan - piano

Daniel Tiger - piano

Alexandra Wang - violin

Christopher Wong - piano

Garrett Yu - piano

Ellie Yu - violin

Grace Yu - piano

Ben Zaslavsky - piano

Teachers: Rimma Agami, Lila Ainsworth, Yoko Araki, Karlo Begiev, Efrem Briskin, Eileen Buck, Irina Edelman, Chung Hsi Hsieh, Nataliya Kharpina, Chloe Kiffer, Jiwon Kim, Rachel Kim, Sherry Kim, Yuri Kim, Ida Kremchanskaya, Terza Lee, Elizabeth MacCorquodale, Emilia Oskotsky, Maxim Pakhomov, Ragnhildur Petursdottir, Eugenia Pilyavina, Vassily Primakov, Dr. Sohyun Ahn, Lora Tchekoratova, Yuko Weinhold.

Third Place Winners:

Kavi Bharara - piano

Elizabeth Burgstahler - piano

Julius Chan - piano

Alexander Chan - piano

Christopher Chan - violin

Maya Chou - piano

Daniel Duan - viola

Ronald Feng - cello

Camilia Hall - piano

Max Haven - piano

Andrew Ikemoto - cello

Joseph Lee - violin

Noelle Louis - piano

Rose Marks - piano

Janie May - violin

Yona Nemirof - viola

Leo Paas - violin

Ruize Yan - piano

Teachers: Lila Ainsworth, Karlo Begiev, Rosanna Buchs, Marcia Eckert, Karen Hakobyan, Chloe Kiffer, Sherry Kim, Jiwon Kim, Yuri Kim, Terrace Lu, Nick Moore, Wan - Yi Pan, Nicholas Pappone, Adela Pena, Grace Shim, Lily White.